Jak wybrać szablon WordPress?

Jak wybrać szablon WordPress?

Przeglądając stronę internetową, bez względu na to, czy jest to blog, strona firmy czy portal, zawsze zwracamy uwagę na jej wygląd i nie jest to przypadek, ponieważ strona internetowa która wygląda dobrze i nowocześnie od razu przyciąga uwagę i jest oceniana wysoko. Jest to prawidłowe spostrzeżenie, ponieważ oznacza to często, że właściciel bloga czy też strony stara się aby wyglądał najlepiej i żeby była przyjazna dla użytkownika. Jednocześnie WordPress posiada bardzo wiele gotowych motywów które możemy dowolnie użyć i które pozwolą nam szybko zbudować świetny projekt. Tworzenie własnego szablonu od podstaw jest bardzo wymagającym zajęciem, ale ponieważ istnieje już wiele gotowych szablonów, wystarczy tylko instalacja na naszym serwerze, uaktywnienie i możemy już z niego korzystać. W serwisie Themeforest, największym portalu z motywami WordPress znajduje się ponad trzy tysiące różnych szablonów, w cenie od 40 do 60 dolarów, a więc maksymalnie 150 – 200 złotych. W sklepie Themeforest możemy zapłacić przy pomocy karty płatniczej lub obecnie nawet doładować nasze konto użytkownika przez Przelewy24, co jest odpowiedzią na popularność w Polsce.

Typowy proces instalacji szablonu WordPress został tutaj opisany i jest bardzo łatwy.  Po instalacji należy jeszcze dostosować wygląd i układ strony według naszych potrzeb. Pomagają w tym także dane demo, które często dołączane są do szablonów i które możemy zaimportować oraz dokumentacja jaka zawsze znajduje się razem z motywem, w której często nawet są zamieszczony filmy pokazujące jak wykonać różne zmiany. Jeżeli nie wykonujemy bardzo złożonych modyfikacji, gotowy wygląd możemy stworzyć w ten sposób dosłownie w 20 minut.

Dostępne tutaj szablony podzielone są na następujące kategorie:

Blogowe: Szablony blogowe to najpopularniejsze motywy dla WordPressa z przeznaczeniem dla bloga albo czasopism internetowych. Mogą mieć klasyczyny układ, czyli wpisy od góry do dołu, sortowane datą, lub bardziej nietypowy, na przykład poprzez użycie kafelków w stylu Pinterestu. Wiele z nich może posiadać przy tym bardzo zaawansowane funkcje i dodatkowe możliwości, takie jak Slider. Typowe blogi na przykład szafiarek, blogi o gotowaniu czy o różnych zainteresowaniach najczęściej właśnie przyjmują taki typowy układ. 

Firmowe: Szablony przeznaczone dla firm chcących zaprezentować swoją markę i wizerunek. Mają zawsze oddzielne strony główne, często z wygodnym builderem i można w nich definiować rozbudowane podstrony, zawierające dowolne elementy. Zamiast wpisów używane są w nich najczęściej statyczne strony, a wpisy wykorzystywane są do tworzenia dołączonych do nich blogów firmowych lub działów aktualności. Przy pomocy motywów tego typu zbudujesz stronę firmową z dowolnej branży lub firmowy portal internetowy. W tej kategorii znajdują się również motywy o specjalnym przeznaczeniu pod konkretne nisze, na przykład szablony dla restauracji z gotowym systemem rezerwacji stolików lub z systemem zamówień. Takie motywy potrafią przetransformować WordPressa z systemu blogowego w zupełnie nowy i potężny silnik innych typów stron internetowych.

Portfolio: Wielu twórców stron potrzebuje przede wszystkim witryny jako formy prezentacji swoich prac. Są to przede wszystkim fotografowie, agencje reklamowe, webmasterzy, artyści. Dzięki szablonom typu Portfolio zamienisz WordPressa w bardzo efektowną witrynę prezentującą Twoje prace. Najczęściej są one bardzo przyjazne w obsłudze, wystarczy dodać do nich zdjęcia, kilka zdań o sobie, wybrać typ prezentacji i otrzymujemy spersonalizowane i indywidualne portfolio.

WooCommerce: Jest to popularna bardzo rozbudowana wtyczka do WordPressa, która zamienia bloga w sklep internetowy. Ten kompletny system e-commerce staje się coraz bardziej popularny i posiada nawet dodatki polskich płatności stworzone przez PayU czy Przelewy24. W 2014 roku już 18% sklepów internetowych na świecie było utworzonych właśnie na tym oprogramowaniu, dając mu drugie miejsce pod względem popularności po Magento. Jeżeli chcesz utworzyć łatwy i przyjazny w obsłudze sklep internetowy na WordPressie, możesz skorzystać z jednego z szablonów WooCommerce.